ALTIN YUMURTA

Yarışma Senaryoları

Yaşlılık (65 – )

Ersin işinde beş yıl daha çalıştıktan sonra 45 yaşında yüklü bir tazminat alarak işinden ayrılıyor ve uzun süredir hayalini kurduğu firmayı hayata geçiriyor. Ersin’in 35 yaşındayken aldığı konut kredisi ödemelerinin sona ermesi de verdiği bu kararda etkili oluyor. Japonya merkezli bir şirketin teknolojik iş birliğiyle Ersin İstanbul’da ev işlerine yardımcı robotlar geliştirmeyi hedefleyen Robosin’i kuruyor.

Ersin bir önceki iş tecrübesi nedeniyle şirketin büyümesi ve kökleşmesi açısından küresel çapta rekabetin önemini biliyor. Robosin dördüncü yılında Doğu Avrupa’ya ihracat yapmaya başlıyor. Bu pazarlarda ancak sınırlı ölçüde başarı elde eden Robosin Ersin’in kişisel varlıkları yanında yüklü banka kredileriyle beslenen üretim merkezlerinin geliştirilmesiyle piyasada tutunmayı başarıyor. Ancak bu başarı düzenli bir şekilde gelmiyor. Robosin birden çok kez borçları ödeyememe noktasına geliyor. Ersin şirketi desteklemek için ilk kez bu dönemde yatırım portföyünden yüklü miktarda satış yapıyor.

Robosin kuruluşunun altıncı yılında Lüksemburg merkezli bir girişim sermayesinden önemli tutarda yatırım almayı başarıyor. Şirketin %20’si karşılığında Ersin’e küçük bir servet ödeyen firma Robosin’in bir ürün geliştirme merkezi kurmasını ve üretim merkezi sayısını birden üçe, çalışan sayısını ise iki katına çıkarmasını istiyor. Ürün geliştirme merkezinde yapılan çalışmalarla ev aletlerinden ofis araç ve gereçlerine yapılan sıçramayla Robosin hızla büyümeye başlıyor.

Ersin 55 yaşındayken Ceylan’ın yönlendirmesiyle halka açılma ihtimalini değerlendirmek için bir aracı kurumla görüşmeye başlıyor. Yapılan fizibilite çalışmaları neticesinde Robosin’in halka açılması halinde önemli bir yatırımcı ilgisinin olacağı ortaya çıkıyor. Ersin’in elindeki payların bir kısmını Robosin’in halka açılması sırasında satması durumunda dahi şirketin kontrolünü elinde tutarken önemli bir servete ulaşacağı hesaplanıyor. Robosin’e kişisel servetiyle yaptığı yatırımlar nedeniyle fon yatırımlarına bir süre ara veren Ersin halka açılmadan elde edeceği gelirle Robosin’deki hisse yoğunlaşma riskini dengeleme fırsatı bulacağını düşünüyor. Ceylan’ın değerlendirmesine göre Ersin gibi varlıklı biri için bile toplam servetin tek bir kıymette yoğunlaşması uygun değil. Ceylan Ersin’in Robosin hisselerini satarak elde ettiği gelirle fonlara yatırım yapmasının riskini azaltacağını ifade ediyor. Ersin şirketin diğer ortağı olan girişim sermayesinin de onayıyla aynı yıl Robosin’i halka açıyor.

İlerleyen yıllarda kimya, metalürji ve savunma sanayiinde yapılan atılımlarla Robosin büyük bir holding haline dönüşüyor. On yıl daha şirket yönetiminde kalan Ersin yaşının ilerlemesiyle emeklilik vaktinin geldiğini düşünmeye başlıyor. İşten ayrılmaya henüz tamamen karar vermemişse de en azından tam zamanlı çalışmak istemediğinden artık emin.

Uzun yıllara dayanan kariyerinin sonuna doğru Ersin önemli bir servete sahip. Billie ile kalan yıllarını huzurla geçirmek isteyen Ersin kalbi ile ilgili bir sorun olduğunu öğrenek endişeleniyor. Ersin ileriki yıllarda bu rahatsızlığın ilerleme ihtimalinden korkuyor. Çocukları ABD’de üniversitelerini tamamladıktan sonra çalışmaya başlıyor ve babalarının finansal desteğine ihtiyaç duymuyor.

Ersin emekliliğe ayrılırken Robosin’deki tüm hisselerini satarak sadece yatırım fonlarından oluşan bir portföye yatırım yapmayı planlıyor. Yaşlılıkla ilgili katıldığı bir seminerde ortalama yaşam süresinin seksen yıl olduğunu öğreniyor. Bundan daha uzun yaşayabileceğini düşünmeyen Ersin iş dünyası ya da yatırımlarla ilgilenmek ve piyasaları aktif olarak takip etmek istemiyor. Ersin hayatının geri kalanında özel bir yatla dünyayı gezmeyi planlıyor. Çocuklarına bırakacağı dolgun bir tutar dışında kalan varlıklarını Türk Kalp Vakfı ile LÖSEV’e bırakmayı düşünüyor.

Ersin son kez kendisi de emekliliğe hazırlanan Ceylan’ı arıyor. Ersin’in hikayesini yakından takip etmiş olan Ceylan detayları da irdeledikten sonra yatırım yönergesini son bir kez aşağıdaki gibi güncelliyor:
  • Ersin yaşlı ve sağlık sorunları var. Beklenen yaşam süresi kısa Düşük risk alma becerisi Düşük risk alma kapasitesi Düşük getiri beklentisi
  • Ersin’in çalışma hayatından ayrılmasıyla düzenli bir geliri olmayacaksa da önemli bir serveti bulunuyor Yüksek risk alma becerisi Yüksek risk alma kapasitesi Yüksek getiri beklentisi
  • Ersin’in sakin bir hayat istese de lüks seyahat arzusu nedeniyle harcamaları kabarık olabilir Düşük risk alma becerisi Düşük risk alma kapasitesi Düşük getiri beklentisi
  • Ersin yatırımlarla ilgilenmek istemiyor ancak geçmiş yıllara dayanan bilgi ve birikimi bulunuyor Orta düzey risk alma istekliliği Orta düzey risk alma kapasitesi Orta düzey getiri beklentisi
Ersin uzun yıllardır yatırım fonlarına düzenli yatırım yaptığı için yatırım kararlarını verirken kendini daha hazırlıklı ve rahat hissediyor. Bir kez daha Tablo 1 ve 2’ye dönerek son kez portföy dağılımını yapmaya koyuluyor.

Tablo 1: Risk Profil Tablosu

Dönem

Gençlik

Orta Yaş

Yaşlılık

Yaş Aralığı

18-40

41-64

65 - ∞

Varlık Dağılımı

Yüksek Volatiliteli Fonlar

Orta ve Düşük Volatiliteli Fonlar

Yüksek Volatiliteli Fonlar

Orta ve Düşük Volatiliteli Fonlar

Yüksek Volatiliteli Fonlar

Orta ve Düşük Volatiliteli Fonlar

Min. %50

Max. %50

Max. %60

Min. %40

Max. %10

Min. %90

Tablo 2: Yatırım Fonu Türleri

Yüksek Volatiliteli

Hisse Senedi Şemsiye Fonu

Kıymetli Madenler Şemsiye Fonu

Katılım Şemsiye Fonu Türü’nde Fon Unvan Tipi “Altın” ve “Gümüş” ve “Kıymetli Madenler” olanlar

Orta ve Düşük Volatiliteli

Fon Sepeti Şemsiye Fonu

Değişken Şemsiye Fonu

Karma Şemsiye Fonu

Katılım Şemsiye Fonu (Fon Unvan Tipi “Altın” “Gümüş” ve “Kıymetli Madenler” olanlar hariç)

Borçlanma Araçları Şemsiye Fonu

Para Piyasası Şemsiye Fonu

Kapsam Dışı

Serbest Şemsiye Fonlar